Kačenka česká

Askomycety

Jedlá, ale u někoho může působit alergickou reakci a stává se pro něho nejedlou

Kačenka česká

[Ptychoverpa bohemica (Krombh.) Boud.]

Klobouk: Bývá široký nejvýše 20-40 mm a vysoký 15-40 mm, spíše však méně. Je zvoncovitý, tenký a křehký, podélně jemně laločnatě žebernatý, posazený na třen jako zvonek. Dobře je to vidět na průřezu plodnicí. Barva klobouku je žlutohnědá, světle hnědá i tmavě hnědá, někdy také s našedlým odstínem. Uvnitř bývá bělavá nebo žlutavá.

 

Třeň: Je válcovitý, zvolna ztenčený, vysoký 15-120 mm, bělavý, velmi jemně šupinkatý, dutý, křehký, místy mírně svraskalý.

 

Dužnina: Je křehká, mírné chuti a vůně.

 

Výtrusy: Jsou velké 60-80 x 18 až 22 um, elipsoidní, na povrchu hladké, bezbarvé, bez tukových kapek.

 

Výtrusný prach: Je bledě žlutavý.

 

Biotop: Roste v některých letech už od března, ještě mezi zbytky sněhu, ale její hlavní sezóna je duben až květen, v teplejších listnatých hájích pod jeřábem ptačím, jívami, osikami, babykou, jasany apod. , ale také v sadech pod třešněmi a v lužních lesích. Vyskytuje se na bazických půdách.

 

 

 

Možnost záměny: Podobá se smržům. Liší se od nich hlavně volným kloboučkem nasazeným na třen. Na jednom místě se objevuje po více let.

 

Význam: Kačenka česká je jedlá houba, ale u některých lidí může vyvolávat alergické reakce, které se projevují silnou nevolností a zvracením ( potvrzeno vlastní zkušeností)...Doporučuji nejprve k houbě přivonět , jestli ucítíte příjemnou vůni, tak pro vás bude neškodná, pokud ale ucítíte nepříjemný pach, tak ji radši nekonzumujte, nebo to zkuste jenom v malém množství...